Statystyka

  • Wszytkich: 6810460
  • W tym roku: 90271
  • W tym miesiącu: 21419
  • Dziś: 152
  • Online: 20

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Tajemnice twierdzy Bielsko

W najbliższą sobotę odbędzie się wycieczka śladami polskiej pozycji ufortyfikowanej z 1939 roku pt. "Historia zatopiona w żelbecie". Jej uczestnicy zapoznają się z historią pozycji "Bielsko", budowanej tuż przed wybuchem II wojny światowej. Zaprasza BBTH.

Umocnienia prowadzono linią od zalesionych stoków Szyndzielni na zachód od Kamienicy, poprzez Wapienicę, Stare Bielsko, Malowany Dworek w kierunku Komorowic Śląskich. Pozycję o długości 10 km wznoszono w okresie przygotowań mobilizacyjnych na granicy zachodniej. W jej ramach w sąsiedztwie ówczesnego Bielska wybudowano 21 żelbetowych schronów polowych. Do dzisiejszych czasów dotrwało 20 obiektów. Mimo, że zrealizowano tylko część prac, jest to jedna z największych polskich polowych pozycji ufortyfikowanych z roku 1939. Przygotowania obronne tego odcinka powierzono 21. Dywizji Piechoty Górskiej.

Uczestnicy wycieczki będą mogli poznać pięć schronów rozlokowanych na stokach wzgórza Trzy Lipki. To właśnie tam prowadzono jedne z pierwszych prac fortyfikacyjnych na bielskiej linii umocnień. Spacer po dziewiczych terenach wzniesienia pozwoli dotknąć "żywej historii" i dzięki temu poznać specyfikę polskich umocnień obronnych. Stojąc przy żelbetowych fortyfikacjach, dużo łatwiejsze będzie również zrozumienie zamysłu budowniczych.

Wycieczka urozmaicona zostanie prezentacją zdjęć archiwalnych, map oraz wieloma ciekawostkami związanymi z historią i procesem powstawania systemu bielskich fortyfikacji. Spacer poprowadzi Dominik Kasprzak, współautor książki "Fortyfikacje z 1939 roku w Bielsku-Białej", badacz i miłośnik zagadnień związanych z polskimi i niemieckimi umocnieniami z czasów II wojny światowej. Organizatorem wycieczki jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

Termin i miejsce spotkania: sobota, 7 września, godz. 14:30, przy krzyżu na wzgórzu Trzy Lipki.

 

Inne portale:
Noclegi na Jurze Noclegi na Suwalszczyźnie Noclegi nad morzem Noclegi w Tatrach