Statystyka

  • Wszytkich: 6810176
  • W tym roku: 89987
  • W tym miesiącu: 21135
  • Dziś: 259
  • Online: 17

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Skoczów

Gmina Skoczów położona jest we wschodniej części Powiatu Cieszyńskiego. Od południa wkomponowana jest w krajobraz wzniesień podnóży Beskidu Śląskiego. Obejmuje miasto wraz z dziesięcioma sołectwami: Bładnice, Harbutowice, Kiczyce, Kowale, Międzyświeć, Ochaby, Pierściec, Pogórze, Wilamowice i Wiślicę.

Najstarsza wzmianka pisana o Skoczowie pochodzi z 1232 roku. „Pierwsze miasto nad Wisłą od jej źródeł"- napisał Jan Długosz w Dziejach Polski. Przeszłość pozostawiła tu wiele malowniczych miejsc, które mają swój niepowtarzalny urok. Sercem Skoczowa jest Rynek, a jego ozdobą ratusz z 1797 roku zbudowany w stylu późnobarokowym. W centralnym punkcie Rynku można podziwiać fontannę z barokową figurą Neptuna zwanego też Jonaszem albo Trytonem dłuta skoczowskiego mieszczanina Wacława Donaya.

Najcenniejszymi zabytkami Skoczowa są kościoły, których strzeliste wieże górują nad miastem - katolickie pw. śś. Ap. Piotra i Pawła i pw. Znalezienia Krzyża Świętego oraz ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy - to jedne z najbardziej oryginalnych dzieł architektonicznych Śląska Cieszyńskiego.

W Skoczowie działa Muzeum im. Gustawa Morcinka mieszczące się w najstarszym budynku w mieście z 1793 roku, można w nim zapoznać się z bogactwem dziejów Śląska Cieszyńskiego, a także historią miasta i tradycjami rzemieślniczymi. Specjalna ekspozycja poświęcona jest Gustawowi Morcinkowi - literat i nauczyciel mieszkał przez lata właśnie w Skoczowie. Warto również poznać szlak morcinkowski, który wiedzie przez miejsca związane z pisarzem.

Kolejną propozycją spaceru jest szlak sarkandrowski, który zaprowadzi nas m.in. do Parafialnego Muzeum im. Św. Jana Sarkandra. Można tam zobaczyć wiele ciekawych eksponatów związanych z szeroko pojętą sztuką sakralną, osobą świętego oraz wizytą papieską, która w Skoczowie miała miejsce 22 maja 1995r.

Nad miastem wznosi się Górka Wilamowicka ze wzgórzem Kaplicówka, na którym stoi zabytkowa kaplica - Sanktuarium św. Jana Sarkandra. Przed nią znajduje się oświetlony nocą wysoki na 21 metrów stalowy krzyż. To również miejsce, gdzie papież Jan Paweł II - zarazem honorowy obywatel miasta odprawił mszę świętą po kanonizacji Jana Sarkandra w Ołomuńcu.

Skoczów posiada doskonałe warunki do wędrówek pieszych. Kompleksy leśne to idealne tereny spacerowe. Dużym powodzeniem cieszy się również turystyka rowerowa. Przez Skoczów przebiega szlak GREENWAYS Kraków-Morawy-Wiedeń. Warto też zaglądnąć tu zimą - działa wyciąg narciarski, można również pobiegać na nartach.

Szeroki wachlarz usług oferuje również Pływalnia Delfin - basen sportowy i rekreacyjny, zjeżdżalnia, sauna fińska i rzymska, bicze wodne, gejzery, siłownia, a także kręgielnia i tężnia solankowa. Można również skorzystać z kortów tenisowych czy boiska do boule.

Zapraszamy również do uczestnictwa w bogatym kalendarzu imprez zarówno kulturalnych jak i sportowych. Warto tu również przyjechać w okresie Wielkanocy. Z zamiłowaniem pielęgnuje się tutaj zwyczaje wialkanocne - pochód z Judoszem czy obmywanie się w rzece. Turyści przyjeżdżający do Skoczowa zachwycają się nie tylko urokliwymi zabytkami i terenami rekreacyjnymi. Zwracają uwagę na szczególne produkty, które są pamiątką wizyty w Skoczowie. Skoczów nazywany był niegdyś Śląskim Toruniem, a pierniki wypiekane są tu od XVII wieku. Aby ich skosztować trzeba się udać do najstarszej cukierni w Skoczowie, która od 1906 roku rozbudza podniebienia swoich klientów przy ul. Kościelnej. Kolejna propozycja to znana Tatarczówka Skoczowska. Gorzki napitek, który w Skoczowie pije się w Wielki Piątek. Do Skoczowa można też skoczyć po kapelusz. Fabryka Polkap, której kapelusze słynne są na całym świecie, działa w naszym mieście od 1924 roku. Na uwagę zasługują też inne propozycje. Każdy niesie ze sobą nie tylko swą unikalność, ale bogatą tradycję i szczyptę wpisanej w dzieje Skoczowa historii.

 

Inne portale:
Noclegi na Jurze Noclegi na Suwalszczyźnie Noclegi nad morzem Noclegi w Tatrach