Statystyka

  • Wszytkich: 6852574
  • W tym roku: 132385
  • W tym miesiącu: 30190
  • Dziś: 167
  • Online: 5

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Żywiec

To przepiękne miasto położone w Beskidach, które słynie nie tylko z cudownych szlaków górskich, piwa czy wód mineralnych, ale także ze wspaniałych zabytków, którymi zachwyca się wiele osób. Przede wszystkim, mowa tu o pięknych kościołach, ratuszu i pomnikach przyrody, które po prostu trzeba zobaczyć.

Jakimi zabytkami zachwycają się turyści przybywający do Żywca?

W pierwszej kolejności na uwagę zasługuje Stary Zamek, który został wzniesiony w późnym średniowieczu, a dokładnie w XIV wieku z kamienia łupanego, a co ciekawe nie wiadomo, kto zlecił jego budowę. Warto podkreślić to, iż pierwszymi udokumentowanymi właścicielami tegoż zamku oraz miasta byli Komorowscy herbu Korczak. Nie ulega wątpliwości, iż to oni zlecili przebudowę zamku gotyckiego, nadając mu styl renesansowy, a także za ich sprawą powstał cudowny dziedziniec arkadowy, który w niezmienionej formie przetrwał do dziś. Niestety, pomieszczenia niegdyś bogato urządzone dziś nie przypominają pierwotnych wnętrz, tylko w niektórych salach z II piętra zachowała się polichromia z XVIII wieku oraz ślady malowideł renesansowych. Z pewnością, trzeba powiedzieć o tym, że aż do dziś przetrwało na zamku kilka portali, od gotyckich po barokowe. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się Nowy Zamek utrzymany w stylu klasycystycznych. Oczywiście, ten pałacyk powstał na zlecenie Habsburgów na miejscu dawnych oficyn zamku Wielkopolskich. Ponadto, zamek jest realizacją projektu opracowanego przez wybitnych twórców tej epoki, czyli Mączyńskiego i Stryjeńskiego.

Poza tym, należy powiedzieć parę słów o zabytkowych obiektach sakralnych. Z pewnością, nie można przejść obok Kościoła Katedralnego Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który powstał w 1 połowie XV wieku, a następnie na początku XVI wieku został znacznie rozbudowany. Po tym jak został doszczętnie zniszczony w 1711 roku w wyniku pożaru odbudowano go, ale w stylu barokowym. Przede wszystkim do arcydzieł znajdujących się w tymże kościele zaliczymy późnogotycką płaskorzeźbę „Zaśnięcie Matki Boskiej", gotyckie rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego oraz drewniany ołtarz. Nie mniej piękna jest kamienna dzwonnica, która znajduje się przy tym kościele oraz zabytkowa plebania. Bezwzględnie, na uwagę zasługuje również Kościół Świętego Krzyża, wzniesiony w XIV wieku. Kolejnym zabytkiem, z którego słynie Żywiec jest cmentarz żydowski, na którym znajduje się około 500 macew, a najstarsza pochodzi z 1853 roku. Jeżeli chodzi o rodzaj materiału, z którego zostały wykonane nagrobki, to są nimi piaskowiec, granit i wapień. Oprócz tego, przebywając w Żywcu, koniecznie trzeba zwiedzić ratusz, który powstał u schyłku XIX wieku i zastąpił wcześniej wzniesiony budynek drewniany.

Jak widać, w Żywcu nie brakuje wspaniałych zabytków, które są niejako wizytówką miasta, dlatego warto przyjechać w Beskidy, by podziwiać liczne perełki architektoniczne, z których dziejami często się wiążą niezwykłe, a nawet tajemnicze i pełne grozy historie.

Inne portale:
Noclegi na Jurze Noclegi na Suwalszczyźnie Noclegi nad morzem Noclegi w Tatrach