Statystyka

  • Wszytkich: 6810389
  • W tym roku: 90200
  • W tym miesiącu: 21348
  • Dziś: 81
  • Online: 11

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Barania Góra

Barania Góra - szczyt o wysokości 1220 m n.p.m. w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego, drugi (po Skrzycznem) pod względem wysokości szczyt tego pasma. Jednocześnie jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska.

Góra leży na granicy powiatów cieszyńskiego i żywieckiego. Szczyt znajduje się na terenie miasta Wisła.

Na zachodnich stokach obszar źródliskowy Wisły: tam wypływają potoki źródłowe (Biała i Czarna Wisełka) - teren źródlisk jest chronionym obszarem. Zbocza porośnięte lasami jodłowo-bukowymi z domieszką jesionów, jaworów i świerków; stanowiska sztucznie wprowadzonych limb i kosodrzewiny.

Rezerwat przyrody "Barania Góra" o powierzchni 386 ha obejmuje szczytowe partie góry wraz z obszarem źródliskowym Wisły. Ponadto ochronie w ramach rezerwatu przyrody "Wisła" podlegają cieki wodne Czarnej Wisełki, Białej Wisełki i Malinki (ochrona pstrąga potokowego). Ciekawa flora: z bardzo rzadkich w Polsce roślin występuje tutaj tocja karpacka i tojad morawski a także wierzbownica zwieszona (częsta w Sudetach, rzadka w Karpatach).


Węzeł szlaków turystycznych prowadzących m.in. na Skrzyczne, Malinowską Skałę, Przełęcz Salmopolską, do Wisły Czarne i Węgierskiej Górki. Przez szczyt przebiega Główny Szlak Beskidzki.

Barania Góra oraz okoliczne szczyty to dobry punkt widokowy - na szczycie znajduje się ogólnodostępna, stalowa wieża widokowa. Panorama obejmuje m.in.: Beskid Śląski, Beskid Śląsko-Morawski, Beskid Żywiecki, Małą Fatrę, Beskid Mały. Na polanie Przysłop pod Baranią Górą (900 m n.p.m.) od 1925 r. działa schronisko turystyczne (aktualnie PTTK). Obecne schronisko, murowane, wybudowane zostało w 1978 r. w miejsce dawnego, drewnianego, przeniesionego w 1985 r. do centrum Wisły.

Jak dotrzeć na Barania Górę?

szlaki piesze:
szlak turystyczny Ze schroniska na Przysłopie - 1 h, z powrotem 45 min,
szlak turystyczny szlak turystyczny czarny z Kamesznicy - 3 h, z powrotem 2:45 h,
szlak turystyczny z Przełęczy Kubalonka przez Stecówkę - 3 h, z powrotem 2:45 h,
szlak turystyczny z Węgierskiej Górki - 4:30 h, z powrotem 3:45 h,
szlak turystyczny ze Skrzycznego - 3:30 h, z powrotem 3:30 h,
szlak turystyczny z Wisły Czarne doliną Białej Wisełki - 2:30 h, z powrotem 2 h,
szlak turystyczny szlak turystyczny ze Zwardonia - 6 h (szlak do schroniska, później ),
szlak turystyczny szlak turystyczny z Wisły Czarne doliną Czarnej Wisełki 2:30 h, z powrotem 2 h (szlak do schroniska, później ).

schroniska: Schronisko PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą
Chatki studenckie: Chatka AKT na Pietraszonce



Propozycja

Wyprawa na Baranią Górę a potem na Polanę Przysłop



Start: Wisła Czarne Fojtula (PKS)

Naszą podróż na Baranią Górę najlepiej rozpocząć od przystanku PKS Wisła Czarne Fojtula, do którego kursują liczne autobusy z dworca PKS w Wiśle. Można też tam dojść szlakiem spacerowym, który rozpoczyna się przy przystanku PKS Malinka Spółdzielnia (około 1 h 30 min).

Z Czarnego Fojtula wyruszamy szlakiem turystycznym, który w 2 h i 30 min powinien doprowadzić nas na Baranią Górę. Warto podkreślić, że wraz z szlakiem biegnie Ścieżka Przyrodniczo - Leśna.

Przez pierwsze 2,5 kilometra trasy idziemy asfaltem, a wędrówkę umila widok i szum płynącego obok potoku. Następnie szlak odbija w prawo, gdzie rozpoczyna się niezbyt strome podejście drogą gruntową.

Podążając błotnistą i kamienisą drogą, po kilku minutach docieramy do słynnych kaskad Białej Wisełki. Ten niewielki wodospad wygląda uroczo i warto zrobić sobie tutaj postój.

Dalej szlak wiedzie w całości przez las, ale trasa nie jest monotonna. Podłoże pełne jest kamieni i korzeni, a wzdłuż drogi płynie górski potok, który kilkakrotnie przekraczamy. Po kilkudziesięciu minutach marszu wchodzimy na teren Rezerwatu Barania Góra im. K. Buzka. Rezerwat utworzony został w 1953 roku, w celu zachowania w stanie naturalnym okolic Baraniej Góry, skąd bierze początek Wisła.

Na obszarze Rezerwatu szlak prowadzi typową górską ścieżką, biegnącą przez las po zboczu góry. Odcinek ten nie jest stromy, a wędrówka nim to czysta przyjemność. Niedaleko szczytu Baraniej Góry znajduje się niewielki punkt widokowy, przy którym warto zrobić postój. Samo podejście na szczyt jest strome, ale krótkie.

Barania Góra liczy 1220 m n.p.m., a na jej szczycie znajduje się ogólnodostępna wieża widokowa oraz drewniane ławy, na których można odpocząć.

Z 15 metrowej wieży roztacza się wspaniały widok na okoliczne szczyty i pasma górskie.

Doskonale widać m.in. Stożek Wielki, Cieślar, Wielką Czantorię, Równicę, Skrzyczne, Babią Górę, a przy ładnej pogodzie także Tatry.
Barania Góra stanowi bez wątpienia jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Beskidzie Śląskim.

Dalej podążamy za znakami , i szlaku. Początkowo szlaki wiodą gładką drogą lekko w dół, lecz później nachylenie wzrasta i pojawia się mnóstwo kamieni i wystających korzeni.
Po około 45 min marszu docieramy do Polany Przysłop, na której mieści się schronisko PTTK, Muzeum Turystyki w Beskidzie Śląskim oraz Izba Leśna.

Schronisko dysponuje bufetem, a posiłek zjeść można na tarasie, z którego roztacza się ładny widok.
Muzeum Turystyki czynne jest w weekendy, od maja do października. Zobaczyć w nim można bogaty zbiór pamiątek i dokumentów związanych z turystyką górską.


Polana Przysłop stanowi duży węzeł szlaków turystycznych. Można z niej podążyć szlakiem do Koniakowa (2 h 30 min), szlakiem do Istebnej (2 h), , i szlakiem na Baranią Górę (1 h), szlakiem do Wisły Czarne (3 h), szlakiem na Skrzyczne (4 h 30 min), szlakiem na Przełęcz Kubalonkę (2 h 15 min).

 

 

Inne portale:
Noclegi na Jurze Noclegi na Suwalszczyźnie Noclegi nad morzem Noclegi w Tatrach