Statystyka

  • Wszytkich: 5319849
  • W tym roku: 338947
  • W tym miesiącu: 9160
  • Dziś: 307
  • Online: 29

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Festiwal Podróżników ROZJAZDY - Rybnik


Już 21 marca w Rybniku, w Domu Kultury Chwałowice rozpocznie się popularny Festiwal Podróżników Rozjazdy 2014.

 

 

W programie: warsztaty artystyczno-podróżnicze dla dzieci, spotkania z książką podróżniczą, prezentacje filmów w Konkursie Filmowym „Podróże małe i duże", warsztaty fotografii podróżniczej, pokazy slajdów, spotkania i prezentacje. Podróżnicy: Aneta Skórnicka, Bartek Szaro i Patryk Świątek, Marek Waśkiel, Grzegorz Petryszak, Aldona Filipek, Grzegorz Michałek, Agnieszka Obszańska, Jacek Torbicz. Gościem specjalnym festiwalu będzie Arkady Radosław Fiedler.

Na festiwalu również - kiermasze: sprzętu turystycznego (Sklep Extreme www.sklepextreme.pl) , książek podróżniczych (Księgarnia Internetowa AdventureBook www.adventurebook.pl), rękodzieła etnicznego (Galeria Peruart www.peruart.pl) i ciepły bufet (Cafe Piątka www.facebook.com/sniadaniezapiatke).

Cena biletu na jeden dzień - 20 zł., karnet na dwa dni - 30 zł.

Rezerwacja biletów pod nr tel. 32 4216222 w.32 lub mailowo: biuro@dkchwalowice.pl.

Od 1 do 17 marca 2014 r. trwać będzie internetowe głosowanie na najlepszy film w Konkursie Filmowym „Podróże małe i duże" na kanale YouTube: www.youtube.com/user/ROZJAZDY.


Organizatorami VI edycji Festiwalu są Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl, Stowarzyszenie Podróżników MAHAKAM oraz EXTREME Group www.extremegroup.pl.


PROGRAM Festiwalu:


21.03.2014 (piątek)

10.45 Aneta Skórnicka - Z wizytą w Ameryce Południowej

- warsztaty artystyczno-podróżnicze dla dzieci (SP nr 35 w Rybniku)

11.00 Bartek Szaro i Patryk Świątek - PARAGON Z PODRÓŻY - spotkanie z książką podróżniczą:

- Autostopem do Gruzji (PiMBP Filia nr 8 - uczniowie SP nr 34 w Rybniku)

18.00 Bartek Szaro i Patryk Świątek - PARAGON Z PODRÓŻY - spotkanie z książką podróżniczą:

- Indie bez Taj Mahal (Dom Kultury Chwałowice) - wstęp wolny.


22.03.2014 (sobota)

11.00 - 14.00 Marek Waśkiel - Warsztaty Fotografii Podróżniczej - zapisy.

14.30 Marek Waśkiel - wernisaż wystaw fotografii:

„Na wschodzie bez zmian" i „Dziki Zachód - parki narodowe USA" - wstęp wolny.

Bilety:

15.00 Konkurs Filmowy „Podróże małe i duże" - prezentacja nagrodzonych filmów.

15.30 Marek Waśkiel - Obrazki z przydroża

16.30 GOŚĆ SPECJANY FESTIWALU - Arkady Radosław Fiedler

- Wyprawa do współczesnych Majów

18.00 Grzegorz Petryszak - Zapomniany Kaukaz

19.30 Grzegorz Michałek - Piekło i Niebo - o wędrówce w pionie


23.03.2014 (niedziela) - bilety

14.00 Aldona Filipek - Mozambik - o zwycięstwie miłości nad biedą

15.30 Aneta Skórnicka - Ameryka Południowa od nowa

17.00 Agnieszka Obszańska - W poszukiwaniu dźwięku

18.30 Jacek Torbicz - Trobriandy - wyspy z "Życia seksualnego dzikich"


WARSZTATY FOTOGRAFII PODRÓŻNICZEJ - 22 marca (sobota) 2014 r.

w godz. 11.00 - 14.00 - ilość miejsc ograniczona.

Warsztaty poprowadzi znany fotografik i dziennikarz, podróżnik, red. naczelny e-magazynu

o fotografowaniu i podróżach FotoGeA.com www.fotogea.com. - Marek Waśkiel.

Zapisy przyjmuje Krzysztof Łapka - mail: dkchwalowice@wp.pl , tel. 513064196

(W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, mail, nr telefonu)


Opis warsztatów w kilku punktach:

- czy istnieje fotografia podróżnicza?

- czy da się równocześnie podróżować i ciekawie fotografować?

- dlaczego trzeba zapamiętać, że to nie aparat robi zdjęcia?

- czy każdy fotografujący podróżnik jest dobrym fotografem?

- jak fotografować aby zdjęcia opowiadały ciekawą historię?

- jak budować interesującą fotograficzną opowieść z podróży?


WYSTAWY - czynne od 21.03 do 30.04.2014 r.

Na wschodzie bez zmian
Marek Waśkiel od lat fotografuje wschodnie nadgraniczne fragmenty Polski. Od Suwalszczyzny i Podlasia na północy, po Roztocze i Bieszczady na Południu. Koncentruje się głównie na rejestrowaniu naturalnego krajobrazu tych okolic oraz przemijającego piękna wiatraków, wiejskich chałup czy
zapomnianych cmentarzyków. Zdjęcia, które powstają podczas wielu podróży i wędrówek nacechowane są dużo ilością ciepłego koloru i płynącej z niego radości. Nie ma w nich smutku, ponieważ autor koncentruje się na pięknie rejestrowanych chwil.

Dziki Zachód - parki narodowe USA
Późną jesienią parki narodowe zachodnich stanów USA nagle pustoszeją. Znikają turyści i zaczyna tam królować przyroda i cisza. Bez wątpienia to najlepsza pora na spokojne podróżowanie po Dzikim Zachodzie. Wybór kilkudziesięciu zdjęć przedstawia krajobrazy najciekawszych parków narodowych zachodnich stanów USA.


SYLWETKI PODRÓŻNIKÓW:


Marek Waśkiel - fotografik i dziennikarz, podróżnik pracujący m.in. dla magazynów National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat, Twój Urlop, tygodników i dzienników: Rzeczpospolita, DZIENNIK. Autor albumów fotograficznych, przewodników turystycznych, miłośnik dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Był fotoedytorem w miesięczniku PODRÓŻE i zastępcą red. naczelnego miesięcznika Poznaj Świat, obecnie jest red. naczelnym e-magazynu o fotografowaniu i podróżach FotoGeA.com www.fotogea.com.


Arkady Radosław Fiedler - z wykształcenia geograf i belfer, z zamiłowania podróżnik i muzeolog, współtwórca i współwłaściciel rodzinnego Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera i Ogrodu Kultur i Tolerancji w Puszczykowie pod Poznaniem www.fiedler.pl. Od trzech kadencji jest Posłem na Sejm RP. Sześciokrotnie podróżował w towarzystwie swojego ojca podróżnika i pisarza, Arkadego Fiedlera, do Azji, Afryki i obu Ameryk. Następnie sam odbył samotne wyprawy, m. in. do Peru śladami starych kultur andyjskich; do Ekwadoru, by spotkać się z fenomenem długowiecznych ludzi, żyjących na południu kraju; czy do Meksyku na spotkanie ze współczesnymi Majami, zamieszkującymi stan Chiapas, graniczący z Gwatemalą. Swoje podróże opisał w książkach: „Barwny świat Arkadego Fiedlera", „Wabiła nas Afryka Zachodnia", „Najpiękniejszy ogród świata", „Gloria Andów", „Majowie. Reaktywacja".


Arkady Radosław Fiedler mieszkał wśród Majów, dzięki czemu dowiedział się m.in.: że mężczyzna pod żadnym pozorem nie powinien przygotowywać posiłków, bo to uwłaszcza jego godności; że człowiek po pięćdziesiątce jest powszechnie szanowanym starcem i wszystko mu wolno; że trzeba dobrze pilnować figur świętych Marty i Magdaleny, żeby nie zaszły w ciążę.


Aneta Skórnicka - magister sztuki z wykształcenia, podróżnik-rysownik z zamiłowania. Od lat prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci w Polsce, Francji, Hiszpanii, Ameryce Południowej. Interesuje się nowoczesną edukacją, metodami i formami rozwijania postawy twórczej i wspierania dzieci w ich naturalnej kreatywności. Opowie o swojej rocznej podróży po Ameryce Południowej, którą odbyła z katalońskim przyjacielem Francesc Garretą. Przemierzali bezdroża Peru, Kolumbii, Argentyny, Boliwii, Ekwadoru i Chile, ona - rysując, on - fotografując i pisząc. Wzorem Ryszarda Kapuścińskiego wyruszyli na spotkanie z Innym, wiedząc że oni sami są tym Innym dla mieszkańców Ameryki Południowej. Strona: www.caminalma.blogspot.com. Aneta zabierze nas do dżungli amazońskiej i małych wiosek andyjskich, na pustynię Atacama i do wielkich metropolii. Jednak przede wszystkim będzie to opowieść o niezwykłych spotkaniach.


Grzegorz Michałek - pochodzący z Cieszyna, szef wyszkolenia Grupy Beskidzkiej GOPR, jest rekordzistą największej deniwelacji świata. Dokonał zejścia na suche dno - 2080 m najgłębszej jaskini świata Krubera-Woronia (znajdującej się w Masywie Arabiki na pograniczu Abchazji i Gruzji), a później wejścia na wysokość 8250 m na Mount Evereście w Himalajach. Tak nisko i tak wysoko jednocześnie nikt nie był. Piekło i Niebo Grzegorza Michałka, to wędrówka w pionie. Strona projektu Niebo i Piekło: www.kagb.pl/hh/. Całe moje życie to godzenie przeciwieństw i poznawanie swoich możliwości. Projekt "Niebo i Piekło" to kwintesencja widzenia świata, który nie ma jednej barwy i jednego kierunku. Specjalizacje ograniczają fizycznie i mentalnie, a ja nie cierpię się ograniczać. Grzegorz Michałek, żeglarz z natury, grotołaz z predyspozycji, alpinista z zamiłowania, ratownik z powołania, a tak naprawdę człowiek, który żyje po to, by zrozumieć, po co żyje.


Aldona Filipek - w maju 2013 na ponad dwa miesiące pojechała do Mozambiku, żeby pomagać dzieciom. Rok przed wyjazdem wstąpiła do wspólnoty "Głos na pustyni" gdzie dowiedziała się o organizacji misjonarskiej Iris Ministries Rollandy i Heidi Baker, która od 1995 roku pomaga najuboższym w Mozambiku. Ten wyjazd na wolontariat zdecydowanie zmienił jej światopogląd. Pierwsze zetknięcie z Afryką było dla niej bardzo trudne. Zobaczyła też Mozambik, który umiera z głodu. Aldona Filipek opowiada o ciężkim losie mozambijskich dzieci. To właśnie one najwięcej ją nauczyły podczas tych dwóch miesięcy. "Dzieci z Mozambiku nauczyły mnie miłości i dzielenia się"


Grzegorz Petryszak - dziennikarz, autor przewodników po górach Bułgarii i Włoszech, właściciel Klubu Podróżników Gotramping www.gotramping.pl, który specjalizuje się w organizowaniu wyjazdów na Kaukaz: Gruzja i Armenia, Iran i Uzbekistan. Klub stawia na turystykę trampingową. Z Grzegorzem wyruszymy do Zapomnianego Kukazu. Pojedziemy przez winne wzgórza na wschodzie Gruzji do jednego z najstarszych monastyrów - David Gareji. Wdrapiemy się na zbocza Kaukazu oraz wykąpiemy się w Morzu Czarnym. A przede wszystkim doświadczymy gościnności Gruzinów.


Agnieszka Obszańska - dziennikarka III Programu Polskiego Radia. W Trójce www.polskieradio.pl/Trojka jest reporterką i autorką programów Teren Kultura i Mówię TAK! Współtworzy Radiowy Dom Kultury. Zawodowo podróżuje po całym świecie z mikrofonem, prywatnie - tanio i z plecakiem. Zawsze ze sprzętem do nagrywania. Interesuje się field recordingiem - nagrywaniem dźwięków terenowych, tworząc subiektywne dźwiękowe mapy miejsc, które odwiedza. W poszukiwaniu dźwięku - efekty podróży z aparatem, ale przede wszystkim z mikrofonem. Od industrialnych dźwięków miasta, po rytualne śpiewy lokalnych mieszkańców i rozmowy z ludźmi. „Bo dźwięk towarzyszy nam wszędzie i zawsze, nawet jak zamkniemy oczy, a jego rejestracja uzmysławia, jak wiele dźwiękosfery jest dookoła nas".


Jacek Torbicz - geograf i dziennikarz, autor programów radiowych i wieloletni redaktor naczelny magazynu "Globtroter". Pierwszą prawdziwą podróżą była wyprawa do Pakistanu w góry Karakorum i na pogranicze afgańsko - pakistańskie. Był w stu pięćdziesięciu krajach na siedmiu kontynentach. Szczególnie ceni sobie podróże w miejsca trudne, takie jak Somalia lub Afganistan. Wraz z Markiem Tomalikiem prowadził przez lata audycje podróżnicze w Radio Kraków. Obecnie łączy pasję z pracą, prowadząc biuro podróży Prestige Holidays & Tours www.egzotyka.tv.

Na Kiriwnie, niewielkiej wyspie w archipelagu Wysp Trobrianda zjawiliśmy się niemal sto lat po Bronisławie Malinowskim, najsłynniejszym polskim antropologu. Właśnie na Kiriwinie powstawało najsłynniejsze dzieło Malinowskiego: „Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji". Lektura ta była wystarczającym powodem, by ruszyć na odległy archipelag, a przy okazji poznać Papuę - Nową Gwineę, do której wyspy należą. Jak dzisiaj wyglądają Wyspy Trobrianda i współcześni „dzicy"? Co pozostało z ich zwyczajów opisanych przez Malinowskiego? Czy w ciągu krótkiego pobytu na Kiriwinie dowiemy się czegoś o ich życiu seksualnym? Te pytania towarzyszyły nam w drodze na Trobriandy.


Patryk Świątek i Bartek Szaro - to autorzy bloga "Paragon z podróży" www.paragonzpodrozy.pl, który jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w sieci w swojej tematyce. Są promotorami podróżowania na własną rękę, fanami niekonwencjonalnych rozwiązań, nie znają zwrotu "nie da się". Wspólnie napisali książkę "Paragon z podróży. Poradnik Taniego Podróżowania". Opowieść o Gruzji, gdzie spędziliśmy miesiąc czasu na jeżdżeniu przede wszystkim autostopem. Kraj poznaliśmy przez pryzmat gościnności mieszkańców i wysokich gór (wejście na Kazbek, wyjścia w góry Swanetii). Mieliśmy okazje przenocować w opactwie znajdującym się przy zabytkowym kościele z XI, w którym nie wolno zatrzymywać się turystom. Poradzimy też jak tanio podróżować po Gruzji. Opowieść o Indiach, o których wciąż nie możemy zapomnieć ze względu na skrajne emocje, które w nas wywołały. Spędziliśmy około 30 dni w północnej części kraju próbując zdobyć sześciotysięcznik i przyglądając się buddyjskim klasztorom w pustynnej prowincji Leh. Jak w ogóle wytrzymać w tym tłumie, smrodzie i co tak właściwie jest w tym ujmującego?

 

Inne portale:
Noclegi na Jurze Noclegi na Suwalszczyźnie Noclegi nad morzem Noclegi w Tatrach