Statystyka

  • Wszytkich: 5571287
  • W tym roku: 22162
  • W tym miesiącu: 22162
  • Dziś: 1171
  • Online: 37

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Tydzień Kultury Beskidzkiej

Tydzień Kultury Beskidzkiej jest największą w kraju i jedną z największych imprez folklorystycznych na świecie. Raz do roku na 5 scenach: w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu spotykają się zespoły z różnych stron świata, by zaprezentować folklor charakterystyczny dla poszczególnych krajów i regionów.

 

Pierwszą i największą estradą TKB jest Wisła. W 1961 roku w Perle Beskidów oddano do użytku muszlę koncertową, w której trzy lata później, w roku 1964, zainaugurowano Tydzień Kultury Beskidzkiej. Impreza jest nawiązaniem do przedwojennego Święta Gór, które odbywało się właśnie w Wiśle. W reaktywowaniu tego wielkiego święta folkloru, u źródeł Królowej Polskich Rzek, miał swój udział wiślanin Jerzy Drozd - twórca miejscowego zespołu regionalnego. W miarę upływu czasu TKB zwiększało swój zasięg i rozmiar. W 1966 roku do imprezy dołączyła się estrada w Szczyrku, w 1975 roku dołączył Żywiec a rok później Maków Podhalański. Ostatnią estradą, która została włączona do TKB jest Oświęcim, gdzie koncerty odbywają się od roku 1992. Imprezie towarzysza również wydarzenia odbywające się na scenach w Ujsołach, Istebnej oraz czeskim Jabłonkowie.

Obecnie Tydzień Kultury Beskidzkiej trwa dziewięć dni, które są wypełnione koncertami, wystawami, kiermaszami i spotkaniami z ludowymi twórcami. Ponad 100 zespołów pieśni i tańca z około 30 państw, 4 tysiące wykonawców, ponad 50 kilkugodzinnych wieczornych koncertów na dużych plenerowych estradach - to tylko niektóre liczby związane z TKB.

W ramach TKB odbywają się dwie imprezy konkursowe: Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu i Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Festiwal Folkloru Górali Polskich odbywa się w Żywcu od 1970 roku. Jest to największe spotkanie polskich górali; zespołów, kapel, śpiewaków, instrumentalistów, twórców sztuki ludowej, specjalistów folklorystów i kochającej góralski folklor publiczności. Festiwal ma na celu kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej wszystkich górskich grup etnicznych oraz grup i enklaw tworzących i działających na terenie gór. Jest przeglądem zespołów i solistów prezentujących najcenniejsze i autentyczne wartości w śpiewie, muzyce, tańcach, obrzędach i zwyczajach ludowych. Obejmuje konkurs regionalnych zespołów pieśni i tańca oraz konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych i instrumentalistów. Konkursem objęci są uczestnicy prezentujący kulturę rdzennie polską. Festiwalowi towarzyszą wystawy i targi sztuki ludowej. Z kolei Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne odbywają się w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej od 1990 roku. Jest to impreza przechodnia, jak dotąd gościły ją u siebie trzy spośród pięciu estrad TKB: Wisła, Szczyrk i Żywiec. Podstawowym założeniem MSF jest prezentacja oraz poznanie kulturowego dziedzictwa różnych narodów. Szczególny nacisk zgodnie z regulaminem położony zostaje na autentyczność śpiewu, muzyki, tańca, obrzędów i zwyczajów. Co roku kilkanaście grup z różnych zakątków świata zabiera festiwalową publiczność w niezwykłą, często bardzo egzotyczną podróż. Ich sceniczne zmagania ocenia Międzynarodowa Rada Artystyczna złożona z wybitnych znawców folkloru, etnomuzykologów oraz choreografów. Najlepszej grupie za całość prezentacji przyznawana jest nagroda Grand Prix, a sześciu zespołom nagrody za poszczególne elementy programu. MSF odbywają się pod patronatem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF).

Organizatorami Tygodnia Kultury Beskidzkiej są: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, samorządy Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia, Istebnej i Ujsół oraz Koło Miejscowe PZKO w Jabłonkowie.

 

Zobacz Plan 51. Tydzień Kultury Beskidzkiej

WISŁA  - PROGRAM 51. Tygodnia Kultury Beskidzkiej Wisła 2014 r.

SZCZYRK - Program 51. Tygodnia Kultury Beskidzkiej Szczyrk 2014 r.

 

Inne portale:
Noclegi na Jurze Noclegi na Suwalszczyźnie Noclegi nad morzem Noclegi w Tatrach