Statystyka

  • Wszytkich: 6849022
  • W tym roku: 128833
  • W tym miesiącu: 26638
  • Dziś: 262
  • Online: 12

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Pustelnia św. Jana z Dukli

 

Pustelnia św. Jana z Dukli znajduje się na stromym stoku górskim w miejscu zwanym Zaśpit, w pobliżu miejscowości Trzciana (ok. 2 km od szosy międzynarodowej Dukla-Barwinek z której dojazd umożliwia wygodna asfaltowa droga).

Pustelnia położona jest na polanie leśnej z której roztacza się ładny widok w kierunku masywu Cergowej, obecnie stoi tam murowany neogotycki kościółek i drewniany domek pustelnika pochodzący z 1923 r., a poniżej grota skalna ze źródełkiem.

Pustelnia została założona w 1769 roku przez oo. Bernardynów z Dukli dzięki fundacji Marii Amelii z Bruhlów Mniszchowej. W niedzielę po Wniebowstąpieniu roku Pańskiego 1769 przed farą dukielską uformowała się procesja z udziałem rodziny fundatorów - Mniszków, okolicznej szlachty, mieszczan i ludu, księży diecezjalnych oraz bernardynów. Po salwie z 24 moździerzy pochód ruszył na Puszczę na wzgórze Zaśpit. Tam proboszcz dukielski ks. Wołowicz dokonał poświęcenia świątyni, a następnie w uroczystej oprawie liturgicznej została odprawiona msza św. Przy kościółku stanął dom dla pustelnika.

POŻAR I ODBUDOWA
Pożar kościoła na Puszczy; odbudowa. - W 1883 r. kościółek na Puszczy wraz z pustelnią uległ pożarowi. Zniszczoną świątynię odbudował właściciel klucza dóbr dukielskich Cezary Męciński. W 1887 r. poświęcił go proboszcz dukielski ks. Jan Chryzostom Zwoliński. Dzięki fundacji syna Cezarego, Adama Męcińskiego w latach 1906 - 1908 bernardyni wybudowali większy, murowany kościół. Projektodawcą oraz kierownikiem jego budowy był bernardyński brat zakonny Kamil Żarnowski (zm. 1946). Dębowy ołtarz neogotycki wykonał Kazimierz Konieczkowski ze Strzyżowa. Poświęcenia nowej świątyni dokonał gwardian dukielski Ambroży Ligas w 1908 r., za pozwoleniem biskupa przemyskiego bł. Sebastiana Józefa Pelczara.


"CUDOWNE" ŹRÓDEŁKO
Odnowiony w ostatnich latach kościół jest celem licznych pobożnych peregrynacji. W usytuowanej u podnóża świątyni grocie skalnej znajduje się źródło św. Jana. Woda z niego wypływająca, według tradycji przybywających licznych pątników z Polski i zagranicy, przynosi ulgę w wielu dolegliwościach i chorobach.

Liturgiczne wspomnienie obowiązkowe św. Jana z Dukli przypada na dzień 8 lipca (dawniej 3 października, w którym odbywa się odpust w świątyni w Krośnie), a na Pustelni św. Jana - na "Puszczy"- w miejscowości Trzciana , przypada w pierwszą sobotę lipca, w sanktuarium dukielskim u Bernardynów, w niedzielę po pierwszej sobocie lipca, przy " Złotej Studzience" pod Cergową z błogosławieństwem dzieci, na górze Cergowej; w trzecią niedzielę lipca.

Dojście lub dojazd do Pustelni jest prosty, wygodna asfaltowa droga prowadzi z Trzciany (droga nr 9, przyst. PKS) na obszerny parking dla samochodów (ok. 1,5 km), skąd w ok. 5  dochodzimy do Puszczy św. Jana.

Do Pustelni możemy dojść również pieszo żółtym szlakiem turystycznym z Dukli (żółty - prowadzi z przyst. PKS w Dukli), Nowej Wsi lub Chyrowej (szlak czerwony). Przez Pustelnię przebiega wytyczony w 2006 roku Szlak Papieski z Magury Wątkowskiej do Komańczy prowadzący ścieżkami beskidzkich wędrówek Karola Wojtyły - Papieża Jana Pawła II.

Msze św. na Pustleni św. Jana odbywają się codziennie w porze letniej (V-X) o godz. 18:00. W niedzielę i święta o godz. 11:30 i 16:00.

 

 

Inne portale:
Noclegi na Jurze Noclegi na Suwalszczyźnie Noclegi nad morzem Noclegi w Tatrach