Statystyka

  • Wszytkich: 5170868
  • W tym roku: 189966
  • W tym miesiącu: 22653
  • Dziś: 1514
  • Online: 76

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Ciekawy pomysł - Konno z Węgier do Polski

W piątek 8 stycznia br. burmistrz Jacek Lelek gościł zaprzyjaźnionego ze Starym Sączem László Zoltána, samorządowca - burmistrza partnerskich miejscowości Dunakesi i Kosd na Węgrzech. Rozmawiano o konnej kawalkadzie w 333. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej.

 

Gość z Węgier - działacz samorządowy i miłośnik koni - przyjechał z niezwykle ciekawym pomysłem, aby w 333. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej przyjechała do Starego Sącza podobnie jak na 750. lecie naszego miasta konna kawalkada (wówczas szlakiem, który przed wiekami przemierzała św. Kinga podróżując do swej nowej ojczyzny - Polski).

Na spotkaniu omawiano wstępne założenia eskapady i trasę przejazdu. Jak powszechnie wiadomo król Jan III Sobieski wracał spod Wiednia właśnie przez Stary Sącz, w klasztorze Klarysek złożył sztandar zdobyty na Turkach i modlił się przed relikwiami św. Kingi. Witał też tutaj małżonkę, ukochaną Marię Kazimierę de La Grange d'Arquien, Marysieńkę.

Warto dodać, że Węgrzy i konie - to nierozerwalna tysiącletnia ciągłość i tradycja, a obecnie idealny kierunek turystyczny dla miłośników koni. Niemal w każdym zakątku tego kraju znajdują się stadniny, oferujące wspaniałe konie pod siodło i do zaprzęgu, zakwaterowanie oraz lekcje jazdy konnej. Węgrzy podchodzą do jeździectwa bardzo poważnie, wielką wagę przywiązując do jakości oferowanych usług, nad którymi czuwa Węgierskie Towarzystwo Turystyki Konnej.

źródło: UM w Starym Sączu

 

 

Inne portale:
Noclegi na Jurze Noclegi na Suwalszczyźnie Noclegi nad morzem Noclegi w Tatrach