Statystyka

  • Wszytkich: 6040196
  • W tym roku: 491071
  • W tym miesiącu: 438
  • Dziś: 438
  • Online: 51

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Skitouring

Skitouring to wykorzystywanie nart do wędrówek po górskich szczytach, szlakach turystycznych, nartostradach. Przejście wymarzoną trasą na nartach wyposażonych w "foki" zajmuje niekiedy pół dnia. Najlepiej idzie się z dala od zatłoczonych stoków i popularnych punktów widokowych.

 

Technika poruszania się na sprzęcie do skitouringu zbliżona jest do narciarstwa biegowego, jednak na tych nartach można, po podejściu na upatrzony szczyt, także zjechać.
Dzięki skitouringowi zapaleńcy docierają do miejsc niedostępnych dla masowych turystów, zyskują bezpośredni kontakt z przyrodą i cudownymi krajobrazami. Gdy nie bawią nas już zatłoczone kurorty narciarskie i zapełnione ludźmi stoki, można - po prostu chodząc graniami łączącymi szczyty w wysokich górach - znaleźć żleby i miejsca do doskonałych zjazdów.

Wczesna zima jest idealnym terminem na skitourowe wyprawy dla osób, które chcą spróbować narciarstwa w głębokim, świeżym puchu. Jazda po dziewiczych stokach zostawia niezapomniane przeżycia i jest wyzwaniem dla wszystkich pasjonatów dwóch desek. W poszukiwaniu tych przeżyć nie trzeba wcale wyjeżdżać na lodowce krajów alpejskich ani tym bardziej w niedostępne góry Kaukazu czy Kamczatki. Skitouring z powodzeniem można praktykować w naszych rodzimych Bieszczadach, Tatrach czy Karkonoszach i dzięki temu odkryć je na nowo.

Sprzęt skitourowy różni się od zwykłego sprzętu narciarskiego kilkoma szczegółami. Same deski są bardzo lekkie, jednak wytrzymałe i wykonane według najnowszych technologii. Wiązania są także dużo lżejsze, poza tym umożliwiają ustawienie ich w pozycji, w której pięta jest swobodna, pozwalając na poruszanie się podobnie jak na nartach biegowych. Buty są elastyczne i mają możliwość regulacji w pozycjach umożliwiających chodzenie bądź jazdę. Cały niezbędny ekwipunek można skompletować w sklepach turystycznych lub narciarskich. Można też skorzystać z usług wypożyczalni.

Wyprawy skitourowe wymagają oprócz podstawowego sprzętu - nart, butów, wiązań, dodatkowego wyposażenia niezbędnego do poruszania się po górach w zimie. Trudne zimowe warunki, zmęczenie, nieznajomość terenu i przecenienie własnych umiejętności i wydolności bezlitośnie weryfikują nasze przygotowanie do wycieczki. Lepiej więc zabrać ze sobą trochę rzeczy z pozoru zbędnych, które jednak dadzą poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

 

Inne portale:
Noclegi na Jurze Noclegi na Suwalszczyźnie Noclegi nad morzem Noclegi w Tatrach