Statystyka

  • Wszytkich: 6847328
  • W tym roku: 127139
  • W tym miesiącu: 24944
  • Dziś: 223
  • Online: 8

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Wisła kilka - słów o mieście

Wisła to miejscowość w województwie śląskim, powiecie cieszyńskim, Beskid Śląski. Blisko stąd do granicy z Czechami i Słowacją.
Najniżej położonym miejscem w Wiśle jest dolina rzeki Wisły na granicy z Ustroniem (392 m n.p.m.), zaś najwyżej - szczyt Baraniej Góry (1220 m n.p.m.). Centrum Wisły położone jest na wysokości 430 m n.p.m.

Wisła to miasto leżące jak pewnie pamiętamy z lekcji geografii u źródeł największej polskiej rzeki. Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę.
Na terenie doliny Wisła Czarne, poniżej historycznego połączenia Czarnej i Białej Wisełki w latach 1967 - 1973 zbudowano zaporę wodną. Zbiornik Czerniański magazynuje wodę pitną oraz pełni rolę przeciwpowodziową. Jego maksymalna pojemność to 5,06 mln m3, a powierzchnia - ok.40 ha.

Wisłę zamieszkują górale śląscy. Według aktualnych danych miasto liczy 11 290 mieszkańców, w tym 5 493 mężczyzn i 5 797 kobiet. Społeczność tę charakteryzuje silna zasiedziałość wiślańskich rodów góralskich, co widoczne jest w funkcjonowaniu dużych grup tych samych nazwisk np.

- 1 058 osób o nazwisku Cieślar (9,3%)
- 765 osób o nazwisku Pilch (6,7%)
- 411 osób o nazwisku Bujok (3,6%)
- 374 osób o nazwisku Czyż (3,3%)
- 366 osób o nazwisku Szalbot, Szalbót (3,2%).

Wisła to również miejscowość niezwykle ciekawa pod względem religijnym. Do końca XIX stulecia wieś zamieszkiwali prawie wyłącznie górale wyznający luteranizm. Obecnie działają tu wierni 13. różnych kościołów i związków wyznaniowych, przede wszystkim protestanckich. Wierni Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego stanowią ok. 50% społeczności, Kościoła Rzymsko - Katolickiego - ok.30%. Resztę stanowią mniej popularne konfesje, m.in. Świadkowie Jehowy, Baptyści, Zielonoświątkowcy, Adwentyści Dnia Siódmego. Na terenie miasta znajduje się 5 kościołów ewangelickich, 5 kościołów katolickich i 4 świątynie innych wyznań.


Cała powierzchnia miasta wynosi 11 091 ha w tym:
- powierzchnia lasów to 74,4%,
- powierzchnia użytków rolnych to 18,9%,
- powierzchnia terenów zabudowanych to 2,6%.

Cechą charakterystyczną miejscowości jest jej rozczłonkowanie na kilka dolin.
Wiele zabudowań mieszkalnych i letniskowych usytuowanych jest poza centrum, w bocznych dolinach, m.in. Malinka, Czarne, Gościejów, Partecznik, Głębce, Łabajów, Dziechcinka, Jawornik, Gahura oraz na stokach okolicznych gór. Położenie miasta w szeregu dolin jest wyjątkowe (nie tylko na mapie Beskidów, ale także w odniesieniu do innych miejscowości górskich w kraju). Wystarczy opuścić miejski deptak i gwarne centrum Wisły i skierować się w stronę jednej w wielu dolin, by znaleźć spokój i ciszę. Ci, którzy wędrują szlakami i potrafią uważnie patrzeć, znajdą w Wiśle miejsca niepowtarzalne i pełne uroku.
W krajobrazie dominują lasy, łąki na zboczach gór i górskie potoki. Każdy może znaleźć tu własne, indywidualnie przeżywane piękno.

Wisła jest miejscowością turystyczno - wypoczynkową o stuletniej tradycji. Jej położenie, klimat i uroki krajobrazowe zachęcają ludzi do wypoczynku zarówno w zimie jak i w pozostałych porach roku. Turyści, przyjeżdżający do Wisły, mają do dyspozycji około 100 km szlaków turystycznych. Latem są to trasy o różnej skali trudności dla turystów pieszych i rowerzystów górskich. W zimie zaś mamy piękne trasy dla narciarstwa śladowego i zjazdowego, ponad 20 wyciągów narciarskich (w tym większość oświetlonych tras). Na terenie miejscowości istnieje 5 skoczni narciarskich.
Latem nasi goście mają do dyspozycji otwarty basen kąpielowy, kryte baseny, liczne korty tenisowe i boiska sportowe (Ośrodek Sportowy Jonidło, Ośrodek Sportowy Start).
Miasto Wisła posiada bogatą bazę turystyczno - wypoczynkową. Stanowią ją liczne hotele, domy wczasowe, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne i kwatery prywatne. Liczbę miejsc noclegowych szacuje się na ok. 9 tys., a rozmieszczone są w ponad 300 obiektach.

Wisła posiada połączenia z wieloma miastami całego kraju (bezpośrednie połączenie z Bielskiem, Katowicami, Krakowem, Opolem, Lublinem i in.). Na zelektryfikowanej linii kolejowej znajdują się w obrębie miasta dwa dworce i trzy przystanki PKP. Na trasie do Wisły Głębce pociągi jadą przez dwa piękne wiadukty wybudowane w latach 30-tych nad dolinami Dziechcinki i Łabajowa. Na terenie miasta działa dobrze rozwinięta komunikacja autobusowa. Bliskość portów lotniczych w Pyrzowicach, Balicach i czeskiej Ostrawie ułatwia szybkie podróżowanie samolotami.


Inne portale:
Noclegi na Jurze Noclegi na Suwalszczyźnie Noclegi nad morzem Noclegi w Tatrach