Statystyka

  • Wszytkich: 6847646
  • W tym roku: 127457
  • W tym miesiącu: 25262
  • Dziś: 541
  • Online: 11

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Narodowy Zespół Zabytkowy

Jak możemy przeczytać Rezydencję Prezydenta RP Zamek w Wiśle - Czarnym na stoku Zadniego Gronia, budowano w latach 1929 - 1931. Autorem projektu był wybitny architekt i konserwator Adolf Szyszko - Bohusz. Zamek jest darem ludu śląskiego dla głowy państwa.
W skład Zamku, wpisany jest Zamek Górny jako właściwa rezydencja oraz Zamek Dolny, który funkcjonował od początku jako budynek gospodarczy w składzie rezydencji mamy również drewnianą kaplicę p.w. św. Jadwigi Śląskiej, która powstała przed budową rezydencji, w 1909 roku.
Kaplica została zbudowana z inicjatywy arcyksięcia Fryderyka Habsburga, niedaleko drewnianego zameczku myśliwskiego (niezachowany). Do jej wzniesienia użyto gotowych drewnianych elementów sprowadzonych z Przyszkowic koło Rybnika.

Na przełomie 1930 i 1931 roku zaistniały warunki do przekazania Zamku przez Śląską Radę Wojewódzką Skarbowi Państwa do dyspozycji Kancelarii Cywilnej Prezydenta RP. Uchwałą Prezydium Rady Ministrów z dnia 30.grudnia 1930 r. nadano Zamkowi wybudowanemu w Wiśle przez Skarb Śląski na obszarze byłej Komory Cieszyńskiej charakter gmachu reprezentacyjnego
i przekazano go do użytku Prezydenta RP i jego następców.
W latach trzydziestych XX wieku Zamek Prezydenta RP, jako gmach reprezentacyjny przeznaczony dla najwyższych władz państwa, wszedł w rejestr takich obiektów jak m.in. Wawel w Krakowie, Zamek i Łazienki Królewskie w warszawie, pałacyk myśliwski w Spale, pałac w Białowieży czy zamek w Poznaniu.
Prezydent Ignacy Mościcki po raz pierwszy przyjechał do Zamku 21 stycznia 1931 roku. Od tej pory bywał w nim regularnie, przynajmniej dwa razy do roku. Chętnie uczestniczył w wydarzeniach, które miały wówczas miejsce w Wiśle i Beskidach.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski podjął inicjatywę przywrócenia historycznej funkcji Zespołu Zabytkowego Zamek Prezydenta RP dzięki czemu spełnia obecnie oficjalnie funkcję rezydencji głowy Państwa.
Dolny Zamek funkcjonuje obecnie jako hotel i restauracja. Wejście do kaplicy możliwe jest tylko na msze i nabożeństwa w wyznaczonych dniach tj. niedziele i dni świąteczne. Kaplica stanowi jeden z punktów Szlaku Architektury Drewnianej.

Dane teleadresowe:
ul. Zameczek 1
tel. 033/854 65 00
zamekwisla@zamekwisla.pl

Godziny zwiedzania:
od środy do soboty w godzinach 11.00, 12.30, 14.00 w co najmniej 15, 20-to osobowych grupach
z przewodnikiem.
Zapisy z co najmniej 7 dniowym wyprzedzeniem.
Zwiedzanie połączone z wycieczką po Wiśle organizuje również PTTK o/Wisła, ul. Lipowa 4a,
tel. 033/855 35 60,
Wstęp:
bezpłatnie
z wycieczką po Wiśle - 20,00 zł.

 

Inne portale:
Noclegi na Jurze Noclegi na Suwalszczyźnie Noclegi nad morzem Noclegi w Tatrach