Statystyka

  • Wszytkich: 5318006
  • W tym roku: 337104
  • W tym miesiącu: 7317
  • Dziś: 126
  • Online: 30

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Popradzki Park Krajobrazowy

Jak mówią źródła park ma powierzchnię 54212 ha, obejmuje Beskid Sdecki. Jest on jednym z największych parków tego rodzaju w Polsce.

 

Został utworzony w 1987 roku. Oprócz przyrody ożywionej występują tu wody mineralne (20% zasobów Polski), skałki (np. Diabelski Kamień na stoku Jaworzyny Krynickiej), czy jaskinie (np. Bania w Radziejowej). Najwyższą górą tego parku jest Radziejowa o wysokoci 1262 m n.p.m.

Regiel dolny stanowi głównie lasy jodowo-bukowe, w dolinach rzek grądy i łęgi. Górny, występujący wyłącznie w Paśmie Radziejowej, zajmuje bór świerkowy.

Na obszarze Parku występują rośliny alpejskie, takie jak kuklik górski oraz pięciornik złoty. Znajduje się tu również jedyne w Polsce naturalne stanowisko głogu wielkoowocowego.

Warto wiedzieć że w rozlegych, zwartych lasach żyje wiele gatunków ssaków leśnych, jak np.: wilki, rysie, jelenie, sporadycznie żbiki i niedźwiedzie. Wystpują górskie ptaki: orzeł przedni, płochacz halny, drozd obrony, puchacz, puszczyk uralski, a do osobliwości należy w Eskulapa.

Dla turystów są wyznaczone ścieżki przyrodnicze: rezerwat Obrożyska i Dolina Roztoki. Tutaj na turystów czeka prawdziwa przyrodnicza niespodzianka w postaci bagiennego stanowiska czynnej ochrony płazów. Żyje tu kumak górski, żaba trawna, żaba moczarowa, ropucha. Zajmuje się nimi stowarzyszenie Greenworks oraz Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot.

Popradzki Park Krajobrazowy to wymarzone miejsce na górskie wędrówki. Szlaki turystyczne tworzą tu bogatą sieć. Nie trzeba się martwić o noclegi, gdyż nie brak w tym rejonie miejsc noclegowych poczynając od bacówek a na luksusowych pensjonatach kończąc. Patrz nasz portal.

 

Inne portale:
Noclegi na Jurze Noclegi na Suwalszczyźnie Noclegi nad morzem Noclegi w Tatrach