Statystyka

  • Wszytkich: 6916353
  • W tym roku: 196164
  • W tym miesiącu: 48029
  • Dziś: 101
  • Online: 16

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


GOPR

alarmowy:        601 100 300

 

Grupa Krynicka GOPR
centrala:        Krynica, ul. Halna 18
tel:        18 471 52 87
alarmowy:        18 471 29 33

teren działania*: Beskid Sądecki (cały), Beskid Niski (na wschód po Dolinę Wisłoki), masyw Maślanej Góry.

Grupa Podhalańska GOPR
centrala:        Rabka, al. 1000-lecia 1
tel:        18 267 64 58
alarmowy:        18 267 68 80
alarmowy bezpłatny:        18 985

teren działania*:  Wschodnia część Beskidu Żywieckiego (południowe stoki masywów Babiej Góry i Policy, oraz Pasmo Podhalańskie), część środkowa i wschodnia Beskidu Makowskiego, Beskid Wyspowy, Gorce, Pieniny (Właściwe i Małe).

Grupa Beskidzka GOPR
centrala:        Szczyrk, ul. Dębowa 2
tel:        33 817 89 86
alarmowy:        33 829 69 00
alarmowy bezpłatny:        33 985

teren działania*:  Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Żywiecki (bez południowych stoków masywów Babiej Góry i Policy, oraz Pasma Podhalańskiego), zachodnia część Beskidu Makowskiego (masywy: Jaroszowickiej Góry i Chełmu, oraz masyw Młoduszyna-Makowska Góra).

WEZWANIE POMOCY

Ratownicy TOPR, GOPR aby wyruszyć z pomocą w góry do osób jej potrzebujących muszą otrzymać zawiadomienie o zaistniałym wypadku czy też zaginięciu kogoś.

Ratownicy przyjmujący zgłoszenie na pewno będą wypytywać o szczegóły dotyczące lokalizacji miejsca wypadku. Nie jest to przejaw 'biurokracji' lecz czynność niezbędna dla sprawnego i dokładnego dotarcia na miejsce wypadku.

NIGDY NIE POZOSTAWIAMY POSZKODOWANEGO SAMEGO BEZ OPIEKI, NAWET JEŻELI MUSIELIBYŚMY UTRZYMAĆ Z NIM JEDYNIE KONTAKT GŁOSOWY ZE WZGLĘDU NA TRUDNOŚCI TERENOWE.

Jeżeli warunki terenowe uniemożliwiają udanie się po pomoc to wzywamy pomocy międzynarodowym sygnałem:

JAKIKOLWIEK SYGNAŁ OPTYCZNY LUB AKUSTYCZNY POWTARZANY 6 RAZY NA MINUTĘ (CO 10 SEKUND), PO CZYM NASTĘPUJE JEDNA MINUTA PRZERWY.ODPOWIEDŹ O ZROZUMIENIU SYGNAŁU TO TAKI SAM SYGNAŁ LECZ 3 RAZY NA MINUTĘ, PO CZYM 1 MINUTA PRZERWY.

Ten sposób wzywania pomocy należy stosować w tych partiach górskich, z których będzie widoczny i słyszalny: Tatry, Babia Góra, Bieszczady, Karkonosze.W partiach zalesionych sygnały optyczne nie będą widoczne, a sygnały akustyczne mogą być tłumione przez drzewa.

PAMIĘTAJ! KAŻDY MELDUNEK O ZAGINIĘCIU LUB WYPADKU RATOWNICY PRZYJMĄ, NA KAŻDE WEZWANIE WYRUSZĄ W GÓRY, NIE NADUŻYWAJ ICH OFIARNOŚCI GDYŻ W TYM CZASIE MOGĄ BYĆ NAPRAWDĘ KOMUŚ POTRZEBNI.

Inne portale:
Noclegi na Jurze Noclegi na Suwalszczyźnie Noclegi nad morzem Noclegi w Tatrach